Главная страница
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Новости курортов Крыма
 Фоторепортажи
 Карты Крыма
 Электронные открытки Крыма
 Приключения. Опасности
 События. Праздники
 Путеводитель "Навигатор Крым"
 Фотоальбом "Сказочный Крым"
 Мы и наши проекты
 Конкурсы
 Рейтинг санаториев Крыма
 Каталог сайтов
 Рейтинг сайтов
 Снимается в Крыму
 Web-камеры
 Официальная информация
 Документы
 Размещение рекламы

Официальная информация

Официальные документы правительства Украины
КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАIНИ
П О С Т А Н О В А
вiд 29 квiтня 2002 р. #583
Киiв
Про затвердження Державноi програми розвитку туризму на 2002-2010 роки

На виконання Указу Президента Украiни вiд 10 серпня 1999 р. N 973 ( 973/99 ) "Про основнi напрями розвитку туризму в Украiнi до 2010 року" Кабiнет Мiнiстрiв Украiни п о с т а н о в л я e:
1. Затвердити Державну програму розвитку туризму на 2002-2010 роки (далi - Програма), що додаeться.
2. Радi мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласним, Киiвськiй та Севастопольськiй мiським державним адмiнiстрацiям розробити регiональнi програми розвитку туризму з урахуванням завдань Програми, затвердженоi цieю постановою, та вжити заходiв до залучення для iх фiнансування коштiв мiсцевих бюджетiв та з iнших джерел, не заборонених законодавством.
3. Фiнансування заходiв Програми, якi здiйснюватимуться у 2002 роцi за рахунок коштiв державного бюджету, забезпечувати в межах асигнувань, передбачених Державнiй туристичнiй адмiнiстрацii за вiдповiдними бюджетними програмами.
4. Державнiй туристичнiй адмiнiстрацii щороку пiд час формування проекту Державного бюджету Украiни i Державноi програми економiчного та соцiального розвитку Украiни передбачати асигнування на здiйснення заходiв Програми.
5. Координацiю робiт, пов'язаних з виконанням Програми, покласти на Державну туристичну адмiнiстрацiю.
6. Визнати такою, що втратила чиннiсть, постанову Кабiнету Мiнiстрiв Украiни вiд 26 червня 1997 р. N 702 ( 702-97-п ) "Про Програму розвитку туризму в Украiнi до 2005 року".
Прем'eр-мiнiстр Украiни А.К╡НАХ

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украiни
вiд 29 квiтня 2002 р. #583
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
розвитку туризму на 2002-2010 роки
Загальнi положення

Туристична галузь набуваe дедалi бiльшого значення для розвитку економiки та соцiальноi сфери в Украiнi, стрiмко iнтегруeться у свiтову туристичну iндустрiю. Прiоритетний напрям розвитку в'iзного та внутрiшнього туризму e важливим чинником пiдвищення якостi життя в Украiнi, утворення додаткових робочих мiсць, поповнення валютних запасiв держави та пiдвищення ii авторитету на мiжнароднiй аренi.
Розвиток туризму в Украiнi iстотно впливаe на такi сектори економiки, як транспорт, торгiвля, зв'язок, будiвництво, сiльське господарство, виробництво товарiв широкого вжитку, i e одним з найбiльш перспективних напрямiв структурноi перебудови економiки. У свою чергу важливими факторами розвитку туристичноi галузi e природно-рекреацiйний та iсторико-культурний потенцiал краiни.
Чисельнiсть працiвникiв туристичноi галузi в Украiнi у 2000 роцi становила 113,3 тис. осiб. У зв'язку з тимчасовою зайнятiстю протягом активного туристичного сезону, а також наданням туристичних послуг пiдприeмствами iнших галузей економiки забезпечуeться зайнятiсть 1,86 млн. осiб.
Нинi в Украiнi налiчуeться понад 4,5 тис. закладiв для розмiщення туристiв i вiдпочиваючих на 620 тис. мiсць. У модернiзацiю старих i будiвництво нових закладiв вiтчизняними та iноземними iнвесторами у 2001 роцi вкладено бiльш як 378 млн. гривень.
Останнiм часом щороку збiльшуeться консолiдований обсяг туристичних послуг. В 2001 роцi цей показник перевищив 3,2 млрд. гривень.
Водночас подальший розвиток туризму гальмуeться:
вiдсутнiстю цiлiсноi системи державного управлiння туризмом у регiонах;
пiдпорядкованiстю закладiв розмiщення туристiв, санаторно-курортних, оздоровчих та рекреацiйних закладiв, якi надають туристичнi послуги, рiзним мiнiстерствам, iншим центральним органам виконавчоi влади;
нечiтким визначенням у законодавствi належностi пiдприeмств готельного господарства до пiдприeмств, якi надають туристичнi послуги;
недосконалiстю нормативно-правовоi бази;
недостатнiстю методичноi, органiзацiйноi, iнформацiйноi та матерiальноi пiдтримки суб'eктiв пiдприeмництва туристичноi галузi з боку держави;
повiльними темпами зростання обсягiв iнвестицiй у розвиток матерiальноi бази туризму;
вiдсутнiстю вiдповiдних об'eктiв для розвитку туристичноi дiяльностi в сiльськiй мiсцевостi;
невiдповiднiстю переважноi бiльшостi туристичних закладiв мiжнародним стандартам;
тенденцieю скорочення кiлькостi пiдприeмств готельного господарства;
незадовiльним стан туристичноi, сервiсноi та iнформацiйноi iнфраструктури в зонах автомобiльних дорiг та мiжнародних транспортних коридорiв;
незбалансованiстю соцiальноi та економiчноi ефективностi використання рекреацiйних ресурсiв та необхiднiстю iх збереження;
недосконалiстю туристичноi iнфраструктури, неефективнiстю використання рекреацiйних ресурсiв;
вiдсутнiстю iнновацiйних проектiв та наукових дослiджень з питань розвитку перспективних видiв туризму;
недосконалiстю статистики з питань туризму;
недостатньою забезпеченiстю туристичноi галузi висококвалiфiкованими спецiалiстами;
недостатнiстю державноi пiдтримки та комплексного пiдходу до рекламування нацiонального туристичного продукту на внутрiшньому та мiжнародному ринку туристичних послуг;
недостатнiстю рiвня розвитку iнформацiйноi iнфраструктури;
недосконалiстю бази даних стосовно об'eктiв туристичноi сфери.
Ця Програма покликана стимулювати ефективне використання наявних рекреацiйних ресурсiв, пiдвищити рiвень мiжгалузевого спiвробiтництва, стимулювати розвиток ринкових вiдносин у туристичнiй сферi, визначити перспективи подальшого розвитку туризму на основi аналiзу його сучасного стану.
Програмою передбачаeться здiйснення комплексу заходiв щодо удосконалення системи управлiння туристичною галуззю, розроблення вiдповiдних нормативно-правових актiв, нагромадження на пiдприeмствах туристичноi галузi необхiдних для здiйснення структурних перетворень матерiальних i фiнансових ресурсiв, змiцнення iснуючоi матерiальноi бази, удосконалення системи статистики у цiй галузi, створення умов для реалiзацii iнвестицiйних проектiв. Крiм того, пiд час виконання Програми проводитиметься робота iз залучення коштiв iноземних i вiтчизняних iнвесторiв для розвитку туристичноi iнфраструктури, задоволення потреб галузi у висококвалiфiкованих кадрах, нарощування обсягiв надання туристичних послуг за рахунок розширення в'iзного та внутрiшнього туризму, здiйснення заходiв державноi пiдтримки рекламно-iнформацiйноi дiяльностi, розроблення iнновацiйних проектiв i проведення наукових дослiджень з питань туризму.

Мета i основнi завдання Програми
Основною метою Програми e створення конкурентоспроможного на мiжнародному ринку нацiонального туристичного продукту, здатного максимально задовольнити туристичнi потреби населення краiни, забезпечення на цiй основi комплексного розвитку регiонiв за умови збереження екологiчноi рiвноваги та культурноi спадщини,
Основними завданнями Програми e:
забезпечення сталого розвитку туристичноi галузi та пiдвищення ii частки в макроекономiчних показниках;
пiдвищення рiвня життя громадян i створення додаткових робочих мiсць;
збiльшення частки очiкуваних доходiв вiд туристичноi галузi у державному бюджетi;
пiдвищення iмiджу держави на мiжнародному рiвнi.
Програмою визначаються такi напрями розвитку туризму:
удосконалення системи управлiння галуззю;
удосконалення нормативно-правовоi бази туристичноi дiяльностi;
змiцнення матерiальноi бази туризму;
розширення мiжнародноi спiвпрацi у туристичнiй галузi;
пiдвищення якостi та розширення асортименту туристичних послуг;
полiпшення транспортного обслуговування;
пiдвищення ефективностi використання рекреацiйних ресурсiв та об'eктiв культурноi спадщини;
полiпшення iнформацiйного та рекламного забезпечення;
провадження ефективноi iнновацiйноi дiяльностi та створення науковоi бази туризму;
полiпшення кадрового забезпечення.
На сучасному етапi розвиток системи управлiння туристичною галуззю повинен охоплювати такi питання, як удосконалення структури управлiння, реалiзацiя державноi полiтики у цiй галузi шляхом координацii дiяльностi центральних i мiсцевих органiв виконавчоi влади та суб'eктiв пiдприeмництва. Важливе значення маe вдосконалення державноi статистики з питань туризму з урахуванням мiжнародних стандартiв та досвiду iнших краiн.
Транспортна iнфраструктура e однieю з основних складових частин функцiонування туристичноi сфери. Взаeмодiя транспортноi та туристичноi галузей допоможе кожнiй з них у короткi термiни вирiшити бiльшiсть питань, пов'язаних з розбудовою туристичноi iнфраструктури за напрямками нацiональноi мережi транспортних коридорiв iз залученням вiтчизняних та iноземних iнвестицiй.
Подальший розвиток конкурентоспроможного транспортного обслуговування туристичноi галузi e надзвичайно важливим для досягнення намiченого збiльшення обсягiв надання туристичних послуг.
Туризм як вид економiчноi дiяльностi та важливий соцiальний iнститут маe чiтку орieнтацiю на використання природних ресурсiв та культурноi спадщини. Тому важливим його напрямом e ефективне i рацiональне використання природних ресурсiв та об'eктiв культурноi спадщини з одночасним iх збереженням i вiдновленням, профiлактика та мiнiмiзацiя негативного впливу туристичноi дiяльностi на навколишнe природне середовище. Крiм того, необхiдно здiйснити заходи щодо визначення рекреацiйного потенцiалу всiх регiонiв краiни та визначення особливостей рекреацiйних регiонiв з метою створення колоритного нацiонального туристичного продукту.
Одним з найважливiших напрямiв державноi полiтики у туристичнiй галузi e пiдвищення ефективностi iнформацiйно-комунiкацiйноi iнфраструктури, створення позитивного образу Украiни як туристичноi держави та активiзацiя просування нацiонального туристичного продукту як на внутрiшньому, так i на мiжнародному ринку туристичних послуг завдяки органiзацiйнiй та фiнансовiй пiдтримцi пiдприeмств та органiзацiй туристичноi галузi з боку центральних i мiсцевих органiв виконавчоi влади.
Становлення i розвиток iнновацiйноi дiяльностi та наукове забезпечення туризму сприятиме створенню нових оригiнальних туристичних продуктiв, комплексному використанню та збереженню навколишнього природного середовища та культурноi спадщини, патрiотичному вихованню, пропагандi здорового способу життя, змiцненню мiжнародного авторитету Украiни як туристичноi держави.
Розвиток туристичноi сфери, що забезпечуe створення нових робочих мiсць, особливо у регiонах з низькою зайнятiстю населення, зумовлюe необхiднiсть удосконалення системи пiдготовки кадрiв для туризму, доповнення Класифiкатора професiй ДК003-95 професiями у цiй галузi, щорiчного збiльшення обсягу пiдготовки висококвалiфiкованих спецiалiстiв вiдповiдно до реальних потреб, розроблення та впровадження сучасних освiтнiх технологiй.

Фiнансове забезпечення Програми
Заходи Програми реалiзуються за рахунок коштiв державного та мiсцевих бюджетiв, суб'eктiв пiдприeмництва усiх форм власностi, громадських органiзацiй, цiльових кредитiв банкiв, мiжнародноi технiчноi допомоги, iнвестицiйних коштiв, iнших джерел, не заборонених законодавством.
Фiнансове забезпечення заходiв щодо державноi пiдтримки виконання Програми здiйснюeться в межах видаткiв Держтурадмiнiстрацii, передбачених у державному бюджетi на вiдповiдний рiк.

Очiкувана ефективнiсть виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу вiдновити i змiцнити iснуючу матерiально-технiчну базу туризму, створити якiсний нацiональний туристичний продукт, здатний максимально задовольнити потреби населення, забезпечити комплексний розвиток регiонiв Украiни, створити передумови для залучення iноземних iнвестицiй, сприяти ефективному туристичному обмiну та змiцненню iмiджу Украiни на мiжнароднiй аренi, пiдвищити якiсть науково-методичного та кадрового забезпечення туристичноi галузi, а також забезпечить створення високоприбутковоi галузi економiки, яка задовольнить потреби внутрiшнього та iноземного туризму, з урахуванням природно-клiматичного, рекреацiйного, соцiально-економiчного та iсторико-культурного потенцiалу Украiни.
За перiод виконання Програми загальна сума надходжень до державного бюджету за рахунок сплати податку на додану вартiсть, податку на прибуток, iнших податкових зобов'язань орieнтовно становитиме 22,8 млрд. гривень.

Органiзацiя та контроль за виконанням Програми
Координацiю дiяльностi центральних i мiсцевих органiв виконавчоi влади, пов'язаноi з виконанням Програми, здiйснюe Держтурадмiнiстрацiя, яка щороку подаe Кабiнетовi Мiнiстрiв Украiни звiт про стан ii виконання.

Ця Програма передбачаe здiйснення таких заходiв:
Державне регулювання туризму
1. Забезпечення удосконалення структури управлiння у туристичнiй галузi на державному та регiональному рiвнi, координацii дiй центральних i мiсцевих органiв виконавчоi влади з цього питання.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнфiн, МНС, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2003 роки.
2. Розроблення регiональних i галузевих планiв заходiв з приватизацii пiдприeмств туристичноi галузi iз збереженням профiлю дiяльностi.
Фонд державного майна, Держтурадмiнiстрацiя, iншi центральнi органи виконавчоi влади, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002 рiк.
3. Проведення аналiзу дiяльностi суб'eктiв туристичноi дiяльностi та розроблення за його результатами заходiв щодо пiдвищення ефективностi iх роботи на ринку туристичних послуг. Удосконалення eдиноi статистичноi звiтностi у туристичнiй галузi з урахуванням свiтового досвiду.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомстат.
Щороку.
4. Створення умов для залучення iноземних i вiтчизняних iнвестицiйних та кредитних коштiв у розвиток матерiально-технiчноi бази туристичноi галузi.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекономiки, МЗС, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2010 роки.
5. Розроблення заходiв щодо державноi пiдтримки органiзацii туристично-оздоровчоi та екскурсiйноi роботи серед дiтей, пiдлiткiв i молодi.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомсiм'ямолодь, МОН, Мiнтранс, iншi заiнтересованi центральнi органи виконавчоi влади, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2003 роки.
6. Розроблення i впровадження механiзмiв залучення та розподiлу позабюджетних коштiв, призначених для виконання Програми.
Держтурадмiнiстрацiя.
2003-2010 роки.
Розвиток матерiальноi бази туризму
7. Проведення iнвентаризацii об'eктiв туристичноi iнфраструктури.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомстат, Фонд державного майна, iншi центральнi органи виконавчоi влади, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2003 роки.
8. Створення i ведення Державного автоматизованого реeстру пiдприeмств туристично-рекреацiйного комплексу.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомстат, Фонд державного майна, iншi центральнi органи виконавчоi влади, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2005 роки.
9. Забезпечення розташування об'eктiв туристичноi iнфраструктури вiдповiдно до схем планування територii Украiни.
Державний комiтет з будiвництва та архiтектури, Держтурадмiнiстрацiя, Мiнтранс, Мiнекономiки, МНС.
2002-2010 роки.
10. Розроблення регiональних програм будiвництва, реконструкцii та модернiзацii матерiальноi бази туристично-рекреацiйного комплексу з урахуванням прiоритетного залучення до iх виконання суб'eктiв пiдприeмництва.
Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii, Державний комiтет з будiвництва та архiтектури, Держтурадмiнiстрацiя, МНС.
2002-2003 роки.
11. Розроблення i виконання проекту iнвестицiйноi програми розбудови iнфраструктури туризму в туристично-рекреацiйних зонах за напрямками нацiональноi мережi мiжнародних транспортних коридорiв.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнтранс, Державний комiтет з будiвництва та архiтектури, Мiнекономiки, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2010 роки.
12. Розроблення i виконання комплексних програм розвитку туристичних центрiв Украiни.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекономiки, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2010 роки.
13. Створення матерiально-технiчноi бази державних аварiйно-рятувальних служб з метою забезпечення безпеки туристiв у регiонах з найбiльш потужним туристично-рекреацiйним потенцiалом.
МНС, Держтурадмiнiстрацiя, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2010 роки.
Використання рекреацiйних ресурсiв та культурноi спадщини для розвитку туризму
14. Створення та ведення Державного кадастру рекреацiйних ресурсiв туризму.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекоресурсiв, МОЗ, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2005 роки.
15. Проведення iнвентаризацii та оцiнки природних та iсторико-культурних ресурсiв.
Мiнекоресурсiв, Мiнкультури, Держтурадмiнiстрацiя, Державний комiтет з будiвництва та архiтектури, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2004 роки.
16. Проведення дослiджень експлуатацiйних запасiв мiнеральних вод i лiкувальних грязей, iх бальнеологiчноi оцiнки.
Мiнекоресурсiв, МОЗ.
2002-2005 роки.
17. Установлення межi охоронних зон усiх видiв об'eктiв природно-заповiдного фонду та необхiдних резервованих територiй для розвитку курортiв, рекреацiйного комплексу та туризму.
Мiнекоресурсiв, Держтурадмiнiстрацiя, МОЗ, Державний комiтет з будiвництва та архiтектури, МНС, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2007 роки.
18. Обгрунтування спецiалiзацii рекреацiйних територiй.
МОЗ, Держтурадмiнiстрацiя,
Держстандарт.
2002-2003 роки.
19. Розроблення методики та визначення норм максимально допустимого антропогенного навантаження у межах рекреацiйних територiй.
Мiнекоресурсiв, Держтурадмiнiстрацiя, МОЗ.
2002-2005 роки.
20. Пiдготовка проектiв створення соцiальноi та господарськоi iнфраструктури природно-заповiдних територiй та об'eктiв, якi використовуються для провадження туристичноi дiяльностi.
Мiнекоресурсiв, Держтурадмiнiстрацiя, МОЗ, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii, Державний комiтет з будiвництва та архiтектури.
2002-2005 роки.
21. Розроблення механiзму рацiонального та екологiчно збалансованого використання природного та iсторико-культурного потенцiалу для потреб туризму.
Мiнекоресурсiв, Мiнкультури, Держтурадмiнiстрацiя, МОЗ, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2003 роки.
22. Виконання робiт з вiдновлення ландшафтiв та полiпшення упорядкування рекреацiйних територiй.
Мiнекоресурсiв, Держтурадмiнiстрацiя, МНС, МОЗ, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2005 роки.
23. Удосконалення системи екологiчноi освiти населення.
МОН, Держтурадмiнiстрацiя, МНС, Мiнекоресурсiв, Держкомiнформ.
2002-2003 роки.
24. Створення сприятливих умов, вiдповiдноi iнфраструктури та нових туристичних маршрутiв для розвитку перспективних тематичних напрямiв туризму, зокрема екстремального, культурно-пiзнавального, мисливського та рибальського, пiдводного, релiгiйного, спортивно-оздоровчого, яхтового, круiзного та iнших.
Держтурадмiнiстрацiя, МОН, Державний комiтет з будiвництва та архiтектури, МНС, iншi заiнтересованi центральнi органи виконавчоi влади, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii, а також за згодою Украiнське товариство охорони пам'яток iсторii та культури, Украiнська мiжгалузева лабораторiя iсторичних дослiджень, Товариство сприяння оборонi, Федерацiя спортивного туризму, Асоцiацiя яхтсменiв Чорного моря, товариство "Знання".
2002-2010 роки.
Кадрове та науково-методичне забезпечення туристичноi галузi
25. Здiйснення заходiв щодо удосконалення i подальшого розвитку системи освiти для пiдготовки спецiалiстiв туристичноi галузi.
МОН, Держтурадмiнiстрацiя, а також за згодою Асоцiацiя навчальних закладiв туристичного i готельного профiлю.
2002-2010 роки.
26. Розроблення проекту концепцii пiдготовки працiвникiв туристичноi галузi.
МОН, Держтурадмiнiстрацiя, а також за згодою Асоцiацiя навчальних закладiв туристичного i готельного профiлю.
2003 рiк.
27. Доповнення Класифiкатора професiй ДК003-95 професiями у туристичнiй галузi.
МОН, Мiнпрацi, Держтурадмiнiстрацiя.
2002-2003 роки.
28. Подання в установленому порядку пропозицiй щодо введення у навчальних закладах напряму "Туризм", "Готельне господарство" та науковоi спецiальностi "Теорiя та методика професiйноi освiти (туризм)".
МОН, Держтурадмiнiстрацiя, а також за згодою Асоцiацiя навчальних закладiв туристичного i готельного профiлю.
2002-2004 роки.
29. Запровадження нових форм пiслядипломноi освiти та пiдвищення квалiфiкацii кадрiв туристичноi галузi.
Держтурадмiнiстрацiя, МОН.
2002-2004 роки.
30. Створення наукового центру розвитку туризму.
Держтурадмiнiстрацiя.
2002 рiк.
31. Розроблення методологiчних засад удосконалення статистики з питань туризму з урахуванням мiжнародних стандартiв i досвiду iнших краiн.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомстат, Мiнекономiки, Держкомкордон.
2002-2003 роки.
32. Проведення дослiджень з питань розвитку туризму, пiдготовка рiшень про прiоритетнiсть розвитку та фiнансування проектiв у туристичнiй галузi.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекономiки, МНС.
2002-2010 роки.
33. Проведення науково-дослiдних робiт з видiлення в сiльськiй мiсцевостi ареалiв поетапного реформування територiй для органiзацii туризму.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнагрополiтики, Мiнекоресурсiв, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii, а також за згодою Спiлка сприяння сiльського зеленого туризму в Украiнi.
2002-2010 роки.
34. Дослiдження iснуючих потокiв i попиту на послуги в'iзного, виiзного, транзитного i внутрiшнього туризму, в тому числi за регiонами i об'eктами, та розроблення вiдповiдних прогнозiв iх розвитку.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомстат, Мiнтранс, Держкомкордон.
2002-2010 роки.
35. Розроблення методики вiдбору кращих iнновацiйних проектiв у туристичнiй галузi та проведення щорiчного конкурсу з метою надання iм державноi пiдтримки.
Держтурадмiнiстрацiя, а також за згодою Укрсоюзтур.
2002-2010 роки.
36. Створення iнформацiйно-бiблiографiчного центру з питань туризму.
Держтурадмiнiстрацiя, а також за згодою Укрсоюзтур.
2002 рiк.
Удосконалення рекламно-iнформацiйноi дiяльностi у туристичнiй галузi, полiпшення iмiджу Украiни на мiжнароднiй аренi
37. Створення мережi спецiалiзованих центрiв туристичноi iнформацii у регiонах Украiни.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекономiки, Мiнтранс, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2005 роки.
38. Створення eдиноi iнформацiйноi системи з повним банком даних про послуги, що надаються туристичними пiдприeмствами, маршрути, об'eкти, заклади розмiщення туристiв, цiни, транспортне забезпечення та iншi послуги.
Держтурадмiнiстрацiя, МНС.
2002-2008 роки.
39. Запровадження електронного маркетингу в туристичнiй галузi, у тому числi системи пропагування i реклами туристичних i рекреацiйних можливостей Украiни.
Держтурадмiнiстрацiя.
2002-2010 роки.
40. Створення та постiйне оновлення iнформацiйного банку даних про iнвестицiйнi проекти в туристичнiй галузi.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекономiки, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2010 роки.
41. Проведення маркетингових дослiджень з метою визначення прiоритетних мiжнародних ринкiв для нацiонального туристичного продукту.
Держтурадмiнiстрацiя.
Постiйно.
42. Створення мережi туристичних представництв за кордоном з метою рекламування нацiонального туристичного продукту.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнекономiки, МЗС.
2003-2010 роки.
43. Проведення в Украiнi мiжнародних спецiалiзованих симпозiумiв, семiнарiв, конференцiй, салонiв та виставок-ярмаркiв iз залученням iноземних i вiтчизняних органiзацiй для вивчення та популяризацii новiтнiх технологiй надання туристичних послуг, а також участь у вiдповiдних заходах за кордоном.
Держтурадмiнiстрацiя, МЗС, МНС, Мiнекономiки.
2002-2010 роки.
44. Затвердження туристичноi символiки Украiни, створення високоякiсноi рекламноi продукцii та проведення рекламних кампанiй нацiонального туристичного продукту на внутрiшньому та мiжнародному ринку.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомiнформ, Мiнкультури, Мiнтранс, МЗС, Держстандарт, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2010 роки.
45. Розроблення карт, схем туристичних об'eктiв i схем розмiщення пунктiв сервiсу в туристично-рекреацiйних зонах за напрямками нацiональноi мережi мiжнародних транспортних коридорiв.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнтранс, МНС.
2002-2006 роки.
Нормативно-правове забезпечення реалiзацii Програми
46. Розроблення проектiв:
Закону Украiни "Про внесення змiн до Закону Украiни "Про туризм".
Держтурадмiнiстрацiя, Держпiдприeмництво, МНС, Мiн'юст.
2002 рiк;
Закону Украiни "Про внесення змiн до Закону Украiни "Про концесii".
Держтурадмiнiстрацiя, Держпiдприeмництво, МНС, Держстандарт, Мiнекономiки, Мiн'юст.
2002 рiк;
Туристичного кодексу Украiни.
Держтурадмiнiстрацiя, Держпiдприeмництво, МНС, Держстандарт, Мiн'юст.
2005 рiк.
47. Гармонiзацiя нормативно-правовоi бази туризму з мiжнародним законодавством.
Держтурадмiнiстрацiя, Держстандарт, Держпiдприeмництво, МНС, МЗС, Мiн'юст.
2002-2005 роки.
48. Пiдготовка проекту постанови Кабiнету Мiнiстрiв Украiни "Про заходи щодо розвитку в'iзного i внутрiшнього туризму".
Держтурадмiнiстрацiя, МЗС, Держкомкордон, Держмитслужба, МВС, Держпiдприeмництво, а також за згодою Укрсоюзтур.
2002 рiк.
49. Пiдготовка пропозицiй щодо удосконалення порядку лiцензування та сертифiкацii послуг, що надаються туристам юридичними i фiзичними особами на територii Украiни.
Держтурадмiнiстрацiя,
Держпiдприeмництво.
2002-2004 роки.
50. Розроблення i впровадження нацiональних стандартiв термiнiв та визначень туристичних послуг, класифiкацii та вимог до засобiв розмiщення туристiв, гармонiзованих з мiжнародними стандартами.
Держтурадмiнiстрацiя, Держстандарт.
2002-2010 роки.
51. Внесення змiн до Державного класифiкатора 009-96 "Класифiкацiя видiв економiчноi дiяльностi" щодо визначення туризму як окремого виду економiчноi дiяльностi.
Держтурадмiнiстрацiя, Держкомстат, Держстандарт.
2002 рiк.
52. Законодавче закрiплення функцiонального розподiлу особливо цiнних рекреацiйних територiй в Украiнi.
Мiнекоресурсiв, Держтурадмiнiстрацiя, МОЗ, МНС.
2002-2006 роки.
53. Вдосконалення нормативно-правовоi бази з метою залучення до розвитку туристичноi iндустрii пiдприeмств малого бiзнесу та приватного сектору, особливо в сiльськiй мiсцевостi.
Держтурадмiнiстрацiя, Держпiдприeмництво, Рада мiнiстрiв Автономноi Республiки Крим, обласнi, Киiвська та Севастопольська мiськi держадмiнiстрацii.
2002-2003 роки.
54. Розроблення органiзацiйних i правових заходiв та технiчних вимог до безпеки у туристичнiй галузi.
Держтурадмiнiстрацiя, МНС.
2002-2005 роки.
55. Розроблення Програми розвитку сiльського зеленого туризму в Украiнi.
Держтурадмiнiстрацiя, Мiнагрополiтики, Мiнекоресурсiв, Мiнекономiки, Держпiдприeмництво, а також за згодою Спiлка сприяння сiльському зеленому туризму в Украiнi.
2002-2003 роки.


Copyright © 1998-2019, Все права защищены, Vesna V.V.
При любом копировании и использовании материалов,
ссылка на Туристический сервер Крыма обязательна
Администратор сервера: tour@crimea.com,
Заказ путевок и трансфера: kurort@crimea.com , resort@tess-tour.com
VIP-отдых, бронирование ж/д, авиа билетов: vvv@crimea.com,
Бронирование частных квартир и коттеджей: travel@crimea.com,
Телефоны: (+7 3652) 546-201, (+7 978) 716-16-636
Тел./факс: (+7 3652) 53-12-22

Rambler's Top100 Tour.Crimea.com - Лучшие крымские сайты. Показано место в Рейтинге, число хитов за сегодня и хостов за сегодня Rambler's TopShop